skip navigation

Players Registered for the 2018 WBY Exposure Camp

03/23/2018, 4:30pm CDT
By Mark Miller

Players registered for the annual Wisconsin Basketball Yearbook Exposure Camp, set for June 10-11-12 at Viterbo University in La Crosse. The first 140 campers registered will be admitted. A waiting list will start after 140 campers have been admitted. Those on the waiting list will be contacted ASAP should a spot open. For a camp brochure, please email Mark Miller at wbnews@yahoo.com.

Registrations as of April 16, 2018 (Grades listed for fall, 2018)

Nate Abel, 5-11, Soph., Beaver Dam

Grant Asman, 6-7, Soph., Kimberly

Cade Austin, 6-3, Soph., Milton

Alexander Baackes, 6-2, Jr., New Holstein

Jimmy Baisden, 5-10, Soph., Sussex Hamilton

Joe Bauer, 6-1, Sr., Mauston *

Riggin Beck, 6-3, Sr., De Soto *

Charlie Bender, 6-0, Soph., Lake Mills

Matthew Berger, 6-6, Jr., Oshkosh North

Aaron Borgerding, 6-1, Jr., Spring Valley *

Will Boser, 5-11, Frosh., Eau Claire Memorial

Dylan Bosshart, 5-11, Sr., Spring Valley *

Ethan Breheim, 6-3, Jr., Alma Center Lincoln *

Jake Buchanan, 6-0, Jr., Kimberly

Max Beuthin, 6-5, Jr., Ripon

Josh Cash, 6-5, Sr., Waunakee

Michael Casper, 6-0, Jr., Merrill

Ryan Claflin, 6-4, Jr., Southern Door *

Bryson Clague, 6-1, Soph., Grafton *

Kyle Daoust, 6-2, Sr., Southern Door *

Jacob Dietz, 6-1, Soph., Neenah

Hayden Doyle, 6-0, Soph., Brookfield East

Cole Ducklow, 6-0, Sr., Johnson Creek *

Cade Ellingson, 6-2, Sr., Madison Memorial *

Ben Emler, 6-5, Jr., Columbus *

Jacob Fallico, 5-9, Soph., The Prairie School

Drew Fisher, 5-10, Jr., Oconomowoc

Payton Flood, 6-4, Jr., River Falls

Jimmy Gillespie, 6-1, Sr., Holmen *

Noah Glembin, 6-2, Sr., St. Thomas More *

Ryan Halambeck, 6-1, Jr., D.C. Everest *

Cade Hall, 6-3, Jr., Mauston *

Josh Hauser, 6-4, Jr., West Salem

Jacob Hefle, 6-1, Jr., Germantown

Charles Heinzelman, 6-0, Sr., Evansville

Sam Hepp, 6-7, Sr., Monona Grove *

Adam Hobson, 6-3, Jr., Stoughton

Ma'Teo Holland, 5-10, Sr., University School *

Jaxon Holley, 6-2, Sr., Wauwatosa East

Mitchell Jackson, 6-3, Sr., Sturgeon Bay *

Noah Jeseritz, 6-6, Sr., Watertown

Spencer Johnson, 6-2, Soph., Kimberly

Zac Johnson, 6-2, Soph., River Falls *

Sam Kick, 6-0, Soph., Onalaska *

Cole Kleiner, 6-6, Sr., Cuba City

Max Klesmit, 6-2, Jr., Neenah *

Jackson Koepke, 5-9, Frosh., Caledonia, Minn.

Cyle Kowalski, 5-11, Soph., Mosinee

Kyle Krueger, 6-4, Soph., Ashwaubenon

Dylan Kuehl, 6-2, Soph., Hustisford

Justin Kuehl, 6-2, Sr., Hustisford *

Max Kunnert, 6-2, Soph., Brookfield Academy *

Ryan LaCerte, 5-10, Sr., Wausau East *

Logan Landers, 6-8, Soph., Brookfield Academy *

Adam Larson, 6-6, Soph., Fennimore

Reid Larson, 6-3, Sr., Fennimore *

David Lattos, 6-3, Jr., West Salem

Parker Lawrence, 5-10, Soph., Hortonville

Carson Lindauer, 6-2, Soph., Tomah

Jack Lynch, 6-2, Sr., Hartford

Davis Maki, 5-8, Jr., Kohler

Hunter Marcum, 6-6, Soph., Waupaca 

Mason Martinson, 6-2, Soph., New Glarus

Jadon Melvin, 6-3, Soph., Hartford *

James Monogue, 6-5, Jr., Jefferson *

Logan Morrow, 6-5, Sr., Neenah

Michael Morrow, 6-2, Soph., West De Pere

Caleb Much, 6-2, Soph., Hartford

Richie Murphy, 5-7, Soph., Cameron *

Chris Nash, 6-0, Sr., Wausau East

Parker Nelsen, 6-3, Jr., Prescott *

Jackson Noll, 5-9, Jr., Cuba City *

Henry Noone, 6-1, Sr., Lourdes Academy *

Zach Nytsch, 6-6, Sr., Oak Creek *

Ryan Obradovich, 6-3, Jr., Germantown

Brady Olson, 5-11, Jr., Cuba City *

Aidan Ottery, 6-3, Soph., St. Mary's Springs

Bryson Patrick, 6-4, Jr., Brown Deer

Jack Persike, 6-0, Jr., Lodi *

Ryan Peterson, 6-0, Jr., Northland Pines *

Mason Poehls, 6-0, Jr., Cadott

Ryan Polk, 5-8, Soph., Oak Creek

Aiden Polzin, 6-3, Jr., Clintonville *

Ben Probst, 6-1, Jr., Madison La Follette

Gabe Pruss, 6-8, Sr., Winnebago Lutheran *

Octavis Ramsey, 5-8, Soph., Oak Creek

Tanner Resch, 5-10, Soph., Sussex Hamilton

Jaxson Retrum, 6-3, Soph., Lake Mills

Nathan Rippl, 6-4, Sr., Rio

Jake Roberts, 6-1, Sr., Randolph *

Tyler Roeder, 6-4, Jr., Kohler

Luke Rogers, 6-1, Sr., Ripon

Onix Roige, 6-0, Sr., University Lake *

Brandon Rowe, 6-2, Sr., Rio *

Justin Rowekamp, 5-10, Jr., Alma Center Lincoln

Preston Ruedinger, 5-11, Soph., Lourdes Academy *

George Scharlau, 6-4, Sr., Colfax *

Geno Schenk, 6-5, Jr., Oconomowoc

Adam Schmidt, 6-0, Sr., Mercer *

Jake Schneider, 5-11, Jr., Sturgeon Bay

Mekhi Shaw, 5-5, Frosh., Eau Claire Memorial

Buck Siebert, 6-1, Jr., Menomonee Falls *

Gabe Siler, 5-10, Soph., St. Croix Central

Jasin Sinani, 6-1, Soph., Oak Creek

Will Soderberg, 6-3, Sr., St. Croix Central

Luke Spink, 5-11, Jr., Mosinee *

Reece Sproul, 6-5, Soph., Stoughton

Carson Talbert, 6-5, Sr., Sturgeon Bay *

Gunnar Tebon, 5-10, Jr., Sturgeon Bay

Trey Traeder, 6-0, Soph., Lodi

Zion Turner, 5-11, Sr., D.C. Everest *

Luke Umnus, 5-11, Sr., Elkhorn *

Vince Umnus, 5-11, Sr., Elkhorn *

Brock Venner, 5-9, Sr., De Soto *

Cole Warning, 6-1, Jr., Hortonville

Cameron Weber, 5-11, Jr., Holmen

Cooper Weinfurter, 6-0, Jr., Auburndale *

Austin Weis, 6-3, Soph., Cameron *

Logan White, 6-2, Soph., Wausau West

Eric Williams, 6-2, Sr., St. Thomas More *

Brady Wilks, 5-8, Soph., Racine Lutheran

James Wilson III, 6-1, Sr., Racine Lutheran

Josef Winship, 6-0, Jr., Waukesha North

Charlie Wolfgram, 6-0, Soph., Lourdes Academy

Josh Woller, 5-7, Soph., Oconto

Jackson Woodward, 5-9, Soph., Racine Lutheran

Isaiah Zink, 6-1, Sr., De Soto *

* Denotes All-Conference pick in 2017-18
 

Tag(s): Exposure Camp