skip navigation

Results from the WBY Tournament held in Prairie du Chien

07/02/2017, 1:15pm CDT
By Mark Miller

Isaiah Zink

Here are the results from the 20-team Wisconsin Basketball Yearbook Tournament held June 30 in Prairie du Chien:

POOL A

Standings:

Southwestern 3-0, De Soto 2-1, Cassville 1-2, Kickapoo 0-3. 

Title Game:
Southwestern 35, De Soto 26. Top scorers: Breckin Schneider (SW) 8, Prston Pearce (SW) 8, Dylan Rieken (SW) 7, Justin Wilson (SW) 7, Dylan Chapes (D) 9, Isaiah Zink (D) 7.

Third Place Game:
Cassville 34, Kickapoo 32. Top scorers: Mason Infield (C) 18, Wyatt Davis (K) 10, Jalen Alexander (K) 7.

10-Person All-Tournament Team:
Breckin Schneider, 6-3, Soph., Southwestern
Dylan Rieken, 5-11, Jr., Southwestern
Preston Pearce, 5-6, Soph., Southwestern
Dylan Chapes, 6-2, Sr., De Soto
Isaiah Zink, 6-1, Jr., De Soto
Riggin Beck, 6-2, Jr., De Soto
Mason Infield, 6-1, Jr., Cassville
Ty Bausch, 5-9, Jr., Cassville
Jalen Alexander, 6-3, Sr., Kickapoo
Wyatt Davis, 6-2, Sr., Kickapoo

MVP:
Breckin Schneider, 6-3, Soph., Southwestern


Blake Robson

POOL B

Standings:

Cuba City 3-0, Manitowoc Lutheran 2-1, Seneca 1-2, Wauzeka-Steuben 0-3. 

Title Game:
Cuba City 35, Manitowoc Lutheran 25. Top scorers: Brady Olson (CC) 10, Jack Misky (CC) 9, Trey Zastrow (ML) 7, Colin Hillmer (ML) 7.

Third Place Game:
Seneca 69, Wauzeka-Steuben 59. Top scorers: Jared Payne (S) 23, Noah Allen (S) 20, Cody Ostrander (S) 15, Carter Lomas (W) 19, Braden Folbrecht (W) 10.

10-Person All-Tournament Team:
Brady Olson, 5-10, Soph., Cuba City
Blake Robson, 5-10, Sr., Cuba City
Isaiah Oswald, 6-0, Jr., Cuba City
Trey Zastrow, 6-0, Soph., Manitowoc Lutheran
Santana Lomibaou, 6-3, Soph., Manitowoc Lutheran
Aaron Hillmer, 5-10, Sr., Manitowoc Lutheran
Jared Payne, 6-1, Jr., Seneca
Noah Allen, 5-10, Jr., Seneca
Cody Ostrander, 5-10, Sr., Seneca
Carter Lomas, 6-2, Soph., Wauzeka-Steuben

MVP:
Brady Olson, 5-10, Soph., Cuba City


Devon Schmitz

POOL C

Standings:

Decorah (Iowa) 2-1, Holmen 2-1, Platteville 1-2, Richland Center 1-2. 

Title Game:
Decorah (Iowa) 44, Holmen 42. Top scorers: Nick Brockman (D) 11, Jared Redenius (D) 8, Jimmy Gillespie (H) 19, Cameron Weber (H) 9.

Third Place Game:
Platteville 60, Richland Center 32. Top scorers: Connor Riley (P) 12, Brandon Weigel (P) 10, Trey Bartels (P) 8, Devon Schmitz (RC) 16.

10-Person All-Tournament Team:
Nick Brockman, 6-0, Sr., Decorah (Iowa)
Jerod Redenius, 6-5, Sr., Decorah (Iowa)
P. Brockman, Decorah (Iowa)
Jimmy Gillespie, 6-1, Jr., Holmen
Cameron Weber, 5-10, Soph., Holmen
Kevin Koelbl, 5-10, Jr., Holmen
Donovan Blevins, 6-3, Sr., Platteville
Connor Riley, 6-4, Jr., Platteville
Devon Schmitz, 6-0, Sr., Richland Center
Rory Schultz, 5-9, Soph., Richland Center

MVP:
Jimmy Gillespie, 6-1, Jr., Holmen


CJ Siegel

POOL D

Standings:

La Crosse Logan 3-0, Dodgeville 2-1, East Troy 1-2, Lodi 0-3. 

Title Game:
La Crosse Logan 53, Dodgeville 40. Top scorers: CJ Siegel (LL) 19, Calvin Mavin (LL) 15, Matt Escher (LL) 7, Bryce Prochaska (D) 16.

Third Place Game:
East Troy 54, Lodi 47. Top scorers: Jared Brehm (ET) 17, Nick Bourdo (ET) 14, Mike Polakoski (ET) 13, Logan Mitchell (ET) 10, Jackson Kolinski (L) 20, Will Richards (L) 7.

10-Person All-Tournament Team:
CJ Siegel, 6-0, Sr., La Crosse Logan
Maguire Werner, 6-6, Jr., La Crosse Logan
Matt Escher, 6-2, Sr., La Crosse Logan
Bryce Prochaska, 6-6, Sr., Dodgeville
Riley Glonek, 6-3, Sr., Dodgeville
Brantley Eastman, 5-11, Sr., Dodgeville
Nick Bourdo, 6-6, Sr., East Troy
Logan Mitchell, 6-3, Sr., East Troy
Michael Polakoski, 6-1, Jr., East Troy
Jackson Kolinski, 6-5, Sr., Lodi

MVP:
CJ Siegel, 6-0, Sr., La Crosse Logan


Joe Bauer

POOL E

Standings:

Darlington 3-0, Prairie du Chien 1-2, Mauston 1-2, Jefferson 1-2. 

Title Game:
Darlington 47, Prairie du Chien 43. Top scorers: Tanner Evenstad (D) 12, Stryker Fitzsimons (D) 10, Mason Kramer (PDC) 14, Hunter Davis (PDC) 9, Jacob Mallat (PDC) 9.

Third Place Game:
Mauston 53, Jefferson 42. Top scorers: Cade Hall (M) 15, Kyran Fitzgerald (M) 14, Joe Bauer (M) 8, James Monogue (J) 13, Ben Sukow (J) 8, Caleb Stelse, (J) 8.

10-Person All-Tournament Team:
Stryker Fitzsimons, 6-2, Jr., Darlington
Tanner Evenstad, 5-10, Sr., Darlington
Tony Ruesga, 5-9, Sr., Darlington
Jacob Mallat, 5-10, Sr., Prairie du Chien
Mason Kramer, 5-9, Soph., Prairie du Chien
Cade Hall, 6-2, Soph., Mauston
Joe Bauer, 6-1, Jr. Mauston
Kyran Fizgerald, 6-0, Jr., Mauston
James Monogue, 6-4, Soph., Jefferson
Caleb Stelse, 5-10, Soph., Jefferson

MVP:
Stryker Fitzsimons, 6-2, Jr., Darlington

Tag(s): WBY Shootout  Summer Tournaments